Категорії прав для водіїв: на яку категорію навчають в автошколі?
Сьогодні в Україні увазі майбутніх водіїв доступно понад 10 різних категорій в автошколах, які можна відкрити з певного віку і з урахуванням конкретного списку умов. Але при цьому отримати водійське посвідчення зараз набагато складніше, ніж 5-10 років тому. Основні причини таких складнощів безпосередньо пов’язані зі змінами правил відкриття категорії прав, змінами вимог до водіїв.
Перш ніж записатися на навчання в автошколі, рекомендується ознайомитися зі списком водійських категорій, які запропоновані на вибір. В Україні регулярно переглядають цей список разом з вимогами до отримання прав з метою створити суспільство водіїв-професіоналів.
Які категорії прав в Україні актуальні на 2024 рік?
Класифікація всіх категорій прав в Україні здійснюється з урахуванням певного виду транспортного засобу, керування яким необхідно освоїти. У 2024 році увазі водіїв запропоновані такі поширені категорії:
- А – можливість керувати мотоциклами.
- В – можливість керувати легковими автомобілями.
- В1 – можливість керувати квадроциклами.
- С – можливість керувати вантажними машинами з урахуванням конкретної вантажопідйомності.
- Д – можливість керувати автобусами, здійснюючи пасажирські перевезення.
- Е – можливість керувати важкими причепами, що особливо важливо при управлінні вантажівками для транспортування різних видів вантажу.
При цьому кожна з представлених категорій водійських прав в Україні додатково має відповідні підкатегорії, які знадобляться для підвищення кваліфікації.
Дізнатися актуальну вартість навчання в автошколі можна після того, як учень визначиться з необхідною категорією. Адже ціна залежить не тільки від обраної програми навчання та кількості занять з теорії та практики, а й також від того, на якому транспортному засобі потрібно навчитися їздити.
Права категорії А
Відкрити категорію А може кожен охочий, починаючи з 16 років. При цьому можна керувати мотоциклами без причепа або за наявності бокового причепа. Водій отримує можливість кататися на різних видах двоколісного транспорту з урахуванням потужності встановленого мотора:
- за наявності двигуна потужністю від 50 см3;
- за наявності електродвигуна потужністю від 4 кВт.
Незважаючи на те, що отримати права можна вже в 16 років, якщо буде потрібно освоїти керування потужним мотоциклом з двигуном 350 см3 або навіть більше, важливо дочекатися повноліття. Адже за українськими законами управління подібними видами двоколісного транспорту можливе тільки після 18 років, незалежно від того, чи є раніше відкрита категорія А чи ні.
Категорія А1
До 2013 року в Україні для керування всією мотоциклетною технікою діяла тільки одна доступна категорія – А. Однак після 2013 року було ухвалено рішення розширити цю класифікацію, використавши підкатегорію А1. У результаті з’явилася можливість керувати мопедами, моторолерами та іншим видом двоколісного транспорту з потужністю двигуна до 50 см3 або електромотора до 4 кВт.
Права категорії B
Якщо ознайомитися зі статистикою, найбільша кількість водіїв в Україні та в інших країнах зацікавлені у відкритті категорії на легковий автомобіль – В. Умови для отримання водійських прав доволі прості: учень автошколи має бути повнолітнім, адже категорія Б доступна лише з 18 років. У результаті кваліфіковані приватні інструктори з водіння навчать упевнено керувати автомобілем з будь-якою коробкою передач:
- на механіці або МКПП;
- на автоматі або АКПП.
Під опис і умови цієї категорії потрапляють транспортні засоби, які називаються легковими і важать до 3,5 т. Обмеження також стосуються і кількості пасажирів, яких можна перевозити – до 8 осіб (8 пасажирів + 1 водій).
Попри те, що учні автошколи можуть обирати, на якому авто проходити практику з урахуванням коробки передач, теорія для всіх буде однаковою – за стандартною програмою. При цьому водії, які обрали авто з АКПП у правах отримують позначку – код «78». Такий код дозволяє здійснювати керування автомобілями тільки з коробкою автомат. За відсутності цієї позначки водій зможе керувати всіма легковими машинами незалежно від конкретної коробки передач.
Категорія B1
З огляду на запропоновану розшифровку категорій прав, неможливо не відзначити ще одну не менш популярну – категорія В1. Її наявність дає змогу здійснювати керування квадроциклами, трициклами та іншими подібними видами транспортних засобів з 3-4 колесами.
Права можна отримати з 18 років. Основні умови для майбутніх водіїв:
- вага транспорту не повинна перевищувати 400 кг;
- потужність двигуна не повинна перевищувати 53 см3.
Але навіть за наявності вже відкритої категорії В водій не може керувати квадроциклами та іншим транспортом з категорії В1.
Права категорії С
Розглядаючи всі позначення категорій водійських прав в Україні, неможливо не відзначити категорію С, яка дозволяє керувати вантажними автомобілями. Отримання водійського посвідчення можливе з 18 років. Починаючи з цього віку, водій зможе сідати за кермо фури, інших видів вантажівок, вага яких від 7,5 т і більше.
Категорія С1
Для управління середніми за вантажопідйомністю автомобілями потрібно відкриття підкатегорії С1. В результаті водій може здійснювати управління машинами, вага яких варіюється в межах 3,5-7,5 т. Такі авто вже не підходять під категорію «легкових», але ще не вважаються повноцінними фурами. Отримати посвідчення водія також можна з 18 років.
Права категорії D
Практично всі категорії водійських прав в Україні можна отримати одразу ж після повноліття, якщо не йдеться про категорію D. Такі водійські посвідчення видають тільки з 21 року, і вони дають змогу керувати автобусами для здійснення регулярних і нерегулярних пасажирських перевезень. Причому перевезення можуть бути, як по Україні, так і за її межами.
Кількість пасажирів в автобусі – від 16 осіб: 16 пасажирів або більше + 1 водій.
Категорія D1
Для керування мікроавтобусами та іншими невеликими автобусами для перевезення пасажирів було створено підкатегорію D1, яку також можна відкрити з 21 року. Максимальна кількість пасажирів у мікроавтобусі – до 16 осіб: 16 пасажирів + 1 водій.
Права категорії Е
Е належить до категорії прав в Україні, завдяки якій можна керувати різними видами транспортних засобів з важкими причепами. Причому відкривати категорію Е необхідно окремо від інших, адже керування будь-яким видом транспорту з причепом і без нього має суттєві відмінності.
Важливою умовою для отримання водійських прав називають обов’язкову наявність досвіду водіння в основній категорії від 1 року і більше. Під «основними» прийнято розглядати такі водійські категорії в Україні, які дозволяють керувати конкретним видом транспорту з метою подальшого буксирування всіляких причепів.
Як проходить навчання в автошколах в Україні?
Перш ніж записатися в автошколу, потрібно вивчити всі категорії прав в Україні, умови їхнього відкриття, щоб вибрати для себе оптимальний варіант. На вибір запропоновано безліч програм, як для новачків, так і для професіоналів. Наприклад, водії з правами можуть вибрати індивідуальні уроки водіння, щоб отримати додаткові знання, довести деякі навички до необхідного рівня автоматизму.
Водії-початківці, враховуючи актуальну розшифровку категорій водійських прав в Україні, зможуть отримати права за стандартною схемою:
- Пройти теоретичні курси. Сьогодні теорія водіння може проходити у двох форматах – онлайн або офлайн навчання в класах.
- Скласти іспит у СЦ МВС – необхідно успішно відповісти на 20 запитань із теорії. Допускається до 2 помилок максимум.
- Пройти практичні курси. Перші уроки водіння учень разом з інструктором проводять на автодромі, а після – виїжджають у місто.
- Скласти іспит у СЦ МВС – необхідно успішно проїхати за вказаним маршрутом разом з інспектором-екзаменатором.
По завершенню проходження всіх 4 етапів учень автошколи стає повноцінним водієм і може законно керувати конкретним видом транспортного засобу.