Як отримати водійські права в Україні
Стати впевненим у собі водієм і отримати автомобільні права може кожен охочий після проходження певної підготовки. Необхідно ознайомитися зі списком всіх автошкіл у своєму місті, районі, щоб вибрати найбільш підходящий варіант навчання. Крім того, у кожної автошколи є певний список категорій, які можна відкрити.
В Україні здати на права з 16 років можуть тільки ті, хто бажає навчитися їздити на мотоциклах, мопедах і скутерах. Для всіх інших категорій вікове обмеження становить від 18 або від 21 року.
Як в Україні здати на права: які категорії прав запропоновані?
Обираючи, на які уроки водіння записатися, необхідно ознайомитися зі списком усіх актуальних категорій.
Сьогодні в Україні увазі майбутніх водіїв запропоновано такі категорії прав:
- А – керування мотоциклами з потужністю мотора від 50 см3 або електродвигуна від 4 кВт. Відкрити категорію можна з 16 років.
- А1 – керування мопедами, скутерами та іншою мотоциклетною технікою з мотором до 50 см3 або електромотором до 4 кВт. Відкрити категорію можна з 16 років.
- В – можливість отримати права на машину, на керування легковими автомобілями вагою до 3,5 т. Відкрити категорію можна з 18 років, керуючи авто з АКПП або МКПП на вибір.
- В1 – керування квадро-, трициклами та іншими три-, чотириколісними видами транспортних засобів. Відкрити категорію можна з 18 років.
- С – керування вантажними видами автомобілів з вагою від 7,5 т і вище. Відкрити категорію можна з 18 років.
- С1 – керування середніми вантажівками, вага яких варіюється від 3,5 т до 7,5 т. Відкрити категорію можна з 18 років.
- Д – керування автобусами для перевезення пасажирів (від 16 пасажирів і більше + 1 водій). Категорію відкривають з 21 року і за наявності мінімального стажу водіння (від 1 року) транспорту з інших категорій.
- Д1 – керування мікроавтобусами з місткістю пасажирів до 16 осіб + 1 водій. Категорію відкривають з 21 року і за наявності мінімального стажу водіння (від 1 року) транспорту інших категорій.
- Е – категорія дозволяє здійснювати керування транспортним засобом з додатковою можливістю буксирування важких причепів. Відкрити категорію можна з 19 років за наявності стажу водіння і відкритої категорії для керування транспортом, яким вдасться буксирувати цей причіп.
Окремо відзначають також категорію Т – керування трамваями і тролейбусами, яке можливе з 21 року. Однак ця категорія є рідкістю, а тому нечасто зустрічається в столичних автошколах.
Що потрібно, щоб отримати права на машину
Визначившись з відповідною категорією, кожен майбутній водій стикається з важливим питанням: що потрібно, щоб здати на права в Україні? Щоб не упустити певні моменти, нюанси у вирішенні цього питання, необхідно дотримуватися конкретної послідовності дій:
- Вибираємо автошколу, визначаємося з тим, які саме курси водіння підходять для вивчення нової інформації.
- Обираємо формат вивчення теоретичної частини. Як правило, сучасні автошколи пропонують два варіанти – онлайн або офлайн. Останній формат передбачає вивчення теорії в класі разом з іншими учнями.
- Успішне складання іспиту з теорії в СЦ МВС, позитивні результати якої допоможуть майбутньому водієві «пройти» на наступний рівень навчання.
- Практика водіння – на автодромі та в міських умовах.
Складання іспиту з водіння в СЦ МВС, після якого вдасться успішно скласти на права, отримуючи водійське посвідчення з відкритою категорією.
Це досить прості і зрозумілі етапи, на кожному з яких від учня вимагається бажання навчатися, уважність при вивченні нового матеріалу.
Скільки потрібно здавати на права
Як показує практика, у кожного учня автошколи є всього два основних і найпоширеніших питання, які цікавлять його перед тим, як здати права:
- Яка ціна навчання в автошколі?
- Скільки часу знадобиться, щоб здати на права?
Відповідь на ці запитання однакова: все залежить від обраної програми навчання. Залежно від категорії терміни навчання варіюються в межах 2-2,5 місяців. Як правило, 1 місяць необхідний для вивчення теорії, а другий місяць йде на проходження практики. Між вивченням теорії та практики учні автошколи складають іспит, від результатів якого можуть змінитися терміни навчання: якщо учень не складає іспит з теорії з першої спроби, він не зможе перейти до наступного етапу – проходження практики.
Як швидко можна здати на права: складання іспиту з теорії
Спочатку кожен учень автошколи стикається з першим етапом навчання – це теорія водіння, яку можна вивчати в класі, дотримуючись певного графіка відвідування занять, або онлайн. Останній варіант підходить для тих, хто обрав самостійне вивчення всього матеріалу вдома або в інших комфортних для себе умовах.
Щоб успішно скласти на права, учні повинні засвоїти всю необхідну інформацію, яку їм надає викладач: ПДР, поняття контраварійного та безпечного водіння, правила надання першої медичної допомоги, водійський етикет, розмітка на дорогах, внутрішній устрій транспортного засобу, категорію якого потрібно відкрити. Остання інформація буде корисна майбутньому водієві в процесі обслуговування транспорту, щоб розібратися в особливостях, принципах роботи важливих вузлів і механізмів.
Після вивчення теорії в автошколі учень повинен скласти іспит у СЦ МВС, де йому будуть запропоновані білети, в кожному з яких по 20 питань.
Іспит вважається незданим з двох основних причин:
- Учень неправильно розрахував виділений йому час на відповіді, а тому не встиг відповісти на всі запитання з білета.
- У білеті було допущено від 2 помилок і більше.
Перескладати іспит з теорії можна необмежену кількість разів, але повторне відвідування класів для перескладання можливе не раніше, ніж через 10 днів.
Як скласти іспит з водіння: отримання прав певної категорії
Отримати права на водіння вдасться після складання останнього іспиту в СЦ МВС – практична частина. Але перед цим учень автошколи повинен пройти процес навчання з інструктором. Якщо вивчення теорії може проходити в режимі онлайн, то в разі уроків водіння особиста присутність є обов’язковою.
Наприклад, для зайнятих людей запропоновані індивідуальні курси водіння, які будуть проходити у зручний для учня час і день. Графік занять вдасться узгодити з інструктором, вибираючи день і час для виїзду на автодром, у місто.
Отримати права водійські можна після проходження теорії, успішного складання іспиту з теорії в СЦ МВС. Якщо з першої спроби учень не склав іспит з практики в СЦ, він має можливість перескладати іспит необмежену кількість разів протягом 2 років після отримання свідоцтва про закінчення автошколи. Інтервал перескладання також становить 10 днів.
Зазначають, що свідоцтво про успішне складання іспиту з теорії можна назвати дійсним протягом 1 року, а свідоцтво про успішне складання іспиту з практики – 2 роки.
Де сьогодні можна скласти іспит на права?
Розібравшись із тим, як здати на права в Україні, наступним етапом для всіх учнів є складання іспиту. Причому іспити можуть бути двох типів:
- Внутрішні, які учні складають в автошколі з метою перевірити рівень своїх знань, оцінити підготовку до майбутніх іспитів.
- Справжні іспити, які дають змогу відкрити відповідну категорію та отримати водійське посвідчення. Такі іспити складають у СЦ МВС.
У 2024 році в Україні діє закон, згідно з яким у класах, де відбувається складання іспиту з теоретичної частини, знаходиться по 4 камери. Вони ведуть перехресну зйомку, записують не лише картинку, а й звук. Усе це було створено з метою виключити ймовірність того, що майбутні водії можуть списати, підкупити екзаменатора.
Щоб добре підготуватися до складання практичної частини іспиту, можна скористатися допомогою, яку надає індивідуальний інструктор з водіння. У результаті вдасться звернути увагу на важливі елементи, відпрацювати необхідні маневри, довести до автоматизму корисні навички. Під час складання практичної частини іспиту учень автошколи разом з інспектором повинен успішно пройти заданий йому маршрут. Таким чином, інспектор зможе оцінити всі водійські навички та знання за кермом.